ponedeljek, 10. december 2012

DREVO ŽELJA V DRŽAVNEM ZBORU RS



Drevo želja v Državnem zboru

V preddverju velike dvorane Državnega zbora letos stoji zelo posebno praznično drevo, Drevo želja, ki pripoveduje zgodbo o 2400 željah učenk in učencev osnovnih šol iz vseh slovenskih regij.
Gre za igrive želje najmlajših za skupni prostor prihodnosti.
Drevo želja, ki ga je na povabilo Državnega zbora zasnovala in postavila skupina Arhitektura in otroci, razkriva otroška hrepenenja o prostoru, v katerem se vsakodnevno srečujemo, delamo, ustvarjamo, se učimo in bivamo. Najmlajši so napisali zgodbo o kakovostnem prostoru prihodnosti, ki je ujet v stilizirano, iz lesa oblikovano drevo. Drevo želja pripoveduje tudi o pomenu pametnega gospodarjenja, predelavi in uporabi slovenskega lesa.
Simbolno sporočilo, ki ga nosi praznično Drevo želja, naj spodbudi razmišljanje in razumevanje pomena kakovostno oblikovanega ter bolj dostopnega skupnega prostora – tako za skupnost kot tudi za vsakega izmed nas.

Skupina Arhitektura in otroci si s svojim delovanjem prizadeva, da bi znanje o prostoru, arhitekturi in oblikovanju postalo del splošne izobrazbe in razgledanosti. V Sloveniji skupina Arhitektura in otroci deluje v okviru Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije od leta 2009, ko se je pridružila mednarodni skupini Svetovne zveze arhitektov (UIA). Vsako šolsko leto organizira sklop arhitekturnih delavnic Igriva arhitektura, ki jih vodijo priznani slovenski arhitekti in drugi strokovnjaki s področja urejanja prostora, arhitekture, krajinske arhitekture in oblikovanja.
Izvajanje delavnic pa se je iz Ljubljane razširilo po vsej Sloveniji, in sicer v Maribor, Mursko Soboto, Lendavo, Velenje, Novo mesto, Kostanjevico na Krki, Škofjo Loko, Kranj, Radovljico, Mojstrano, Jesenice, Kranjsko Goro, Novo Gorico in Koper. V štirih letih delovanja je bilo v vodeno izobraževanje o kakovostnem prostoru vključenih več kot 2700 otrok. V sodelovanju z Zavodom RS za šolstvo je v pripravi tudi priročnik Igriva arhitektura, ki naj bi bil pri uvajanju tovrstnih vsebin v šolski program v pomoč predvsem pedagogom in drugim strokovnim sodelavcem, ne nazadnje tudi staršem.
Drevo želja je zasnovala skupina Arhitektura in otroci (Polona Filipič, Lenka Kavčič, Špela Kuhar, Tanja Maljevac, Ana Struna Bregar, Barbara Viki Šubic v sodelovanju z Igorjem Šubicem in Primožem Černetom) in izvedla ob finančni podpori župana občine Šentrupert g. Ruperta Goleta,  v sodelovanju z: Javor-trgovina d.o.o. Ljubljana, Montažno mizarstvo Niko Zupan s.p. Radovljica in Državnega zbora RS.
Dogodek sta zabeležila fotografa: Igor Šubic in Primož Černe.

V Drevo želja je bilo vloženih več kot 400 ur prostovoljnega dela odraslih ter 2500 ustvarjalnih ur otrok.

Skupina Arhitektura in otroci si s svojim delovanjem prizadeva, da bi znanje o prostoru, arhitekturi in oblikovanju postalo del splošne izobrazbe in razgledanosti.
Želje so napisali učenke in učenci osnovnih šol in zavodov iz 12. slovenskih regij, od tega iz naše regije:
O.Š. Jožeta Gorjupa Kostanjevica na Krki,
O. Š. Metlika, Podružnica Suhor,
O. Š. Metlika, O.Š. Vinica,
O.Š. Dr. Pavla Lunačka, Šentrupert,
O.Š. Center, podružnica Mali Slatnik, Novo mesto
in Zavod Otok Kostanjevica na Krki

pripravila:Vesna Hrovat, Zavod Otok
Fotografija: Primož Černe


Ni komentarjev:

Objavite komentar